„ROZWÓJ KOMPETENCJI ZAWODOWYCH UCZNIÓW SZKÓŁ ZAWODOWYCH POWIATU BIŁGORAJSKIEGO”

Źródło finansowania, program: Projekt „Rozwój kompetencji zawodowych uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego”
realizowany w ramach naboru nr FELU.10.04-IZ.00-002/24, Działania 10.4 Kształcenie zawodowe (typ projektu nr 1 lit. a-n),
Priorytetu X Lepsza edukacja programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
Nr projektu: FELU.10.04-IZ.00-002/24
Okres realizacji: od 01.12.2024 r. do 30.09.2027 r.
Całkowita wartość projektu: 5 186 498,62 zł
Wartość dofinansowania: 4 667 848,02 zł
Wartość wkładu własnego: 518 650,60 zł
Miejsce realizacji: Powiat biłgorajski, szkoły zawodowe powiatu biłgorajskiego


Cel realizacji projektu:

Celem projektu jest trwała wyższa jakość kształcenia zawodowego 5 szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego (SZPB) przez stosowanie edukacji włączającej w szczególności do grup w niekorzystnej sytuacji oraz wysokie kompetencje zawodowe i atrakcyjność na rynku pracy 370 uczniów i 164 uczennic poprzez odbyte staże uczniowskie, dodatkowe zajęcia specjalistyczne, doradztwo edukacyjno-zawodowe, doposażenie SZPB i współpracę z uczelniami do dn. 30.09.2027 r.

Krótki opis projektu:
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 grudnia 2024 roku. Projekt realizowany będzie do końca września 2027 roku (30.09.2027 r.) i obejmuje staże uczniowskie, dodatkowe zajęcia specjalistyczne, doradztwo edukacyjno – zawodowe, wsparcie potencjału dydaktycznego oraz współpracę z uczelniami. Zadania zawierające wsparcie w zakresie edukacji włączającej i stanowią kompleksowe wsparcie dla wszystkich 534 uczniów z 5 szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego (2 branżowych szkół I Stopnia i 3 techników, objętych projektem). Na dodatkowych zajęciach będzie przekazywana uczniom wiedza z zakresu kompetencji dotyczących zielonej transformacji i kompetencji cyfrowych. W ramach projektu przewidziane jest także doradztwo edukacyjno – zawodowe indywidualne dla uczniów oraz zajęcia zawodoznawcze u pracodawców, co ma pozwolić wybrać uczniom właściwą ścieżkę kariery zawodowej. Projektowe działania zakładają także zakup nowoczesnego sprzętu odpowiadającego wyposażeniu stanowisk u pracodawców, co ma stanowić wyposażenie pracowni 5 szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego. Z kolei współpraca z uczelniami umożliwi udział w pokazach, warsztatach i zajęciach w obiektach placówek uniwersyteckich. Grupą docelową stanowią uczniowie 5 szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego, 370 uczniów i 164 uczennic uczących się w dwóch szkołach branżowych I stopnia trzech technikach, tj. odpowiednio:

  • 51 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 w Biłgoraju (SB2);
  • 35 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3 w Biłgoraju (SB3);
  • 238 uczniów Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Biłgoraju (TME);
  • 44 uczniów Technikum Budowlanego w Biłgoraju (TB);
  • 166 uczniów Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (T).


Cel główny projektu to trwała wyższa jakość kształcenia zawodowego 5 szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego przez stosowanie edukacji włączającej w szczególności do grup w niekorzystnej sytuacji oraz wysokie kompetencje zawodowe i atrakcyjność na rynku pracy 370 uczniów i 164 uczennic poprzez odbyte staże uczniowskie, dodatkowe zajęcia specjalistyczne, doradztwo edukacyjno-zawodowe, doposażenie szkół i współpracę z uczelniami.

Rezultaty:

  • Doposażenie zakupione z EFS wykorzystuje 5 szkół zawodowych pow. biłgorajskiego
  • Uczestniczyło w stażach uczniowskich u pracodawcy 370 uczniów i 164 uczennic kształcących się w 5 szkołach zawodowych PB.
  • Uczestniczyło w dodatkowych zajęciach specjalistycznych 370 uczniów i 164 uczennic kształcących się w 5 szkołach zawodowych PB.
  • Uczestniczyło w doradztwie edukacyjno-zawodowym 370 uczniów i 164 uczennic kształcących się w 5 szkołach zawodowych PB.
  • Uczestniczyło we współpracy z uczelniami 370 uczniów i 164 uczennic kształcących się w 5 szkołach zawodowych powiatu biłgorajskiego.
  • Projekt odznacza się dużą trwałością gdyż następne roczniki będą kontynuowały zapoczątkowane w projekcie działania w nauce umiejętności praktycznych na stanowiskach pracy odpowiadających tym realnym u pracodawców z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu pozyskanego w ramach projektu. Do tego na bieżąco przekazywana uczniom aktualna wiedza zawodowa pozwoli na stałe podniesienie zdolności zatrudnienia uczniów.
Skip to content